23 Mart 2013 Cumartesi

Heidi ve Peter
Uzun kış gecelerinin sonuna geldik ki bu da el işleriyle uğraşılacak daha az zaman anlamın geliyor. Bu kışı diğer kışlarla karşılaştırdığımda daha verimli geçirdiğimi düşünüyorum. Yine de daha az pc açmayı,daha çok kitap okumayı ve hobilerimle uğraşmayı isterdim. Umarım gelecek kışı "hamarat taze gelin" sıfatıyla geçirebilirim :)
Kanaviçeye iyiden iyiye sardıkça konuyla ilgili yerli-yabancı blogları daha çok takip ettiğim bir gerçek. Öyle güzel şeyler yapılıyor ki, onları yapmak için daha çok zamanım olsaydı diye düşünmeden edemiyorum. Ama sanırım en çok yoğun olduğun zamanlardan arttırarak yapılan işler kıymetli oluyor. Konumuza dönersek, kanaviçe işlemenin ilk ve en önemli basamağı şablon bulmak gerçekten bazen çok zor olabiliyormuş. Bloga adını veren Heidi li bir şablon bulmak için epeyce araştırma yaptıktan sonra, "şablonu kendim yapayım o zaman" sonucuna ulaştım mecburen. Gerçek insan fotoğrafları bile şablon olabildiğine göre bunu yapan bir program olmalı derken PM Stitch Creator 3.0 isimli programın deneme sürümünü buldum. İstediğiniz resmi yüklüyorsunuz ve program size şablonunu çıkarıyor. Tabi bu kadar basitçe değil, boyutları, renk sayısı vb özellikleri siz belirliyorsunuz. Benim gibi acemi biri için deneme yanılma yöntemine açık bir program. Ama ben çizgi film karakteri çalışacağım ve çok az renk geçişi olduğu için şanslıydım. Bir kaç değişiklikle istediğim şablona ulaştım. Ten rengi hariç renkler evde olduğu için hemen işlemeye başladım. Gerçekten işlerken çok keyif aldım. İşlediğim şeyleri nerede kullanacağıma hâla karar veremesem de hazır bekliyor olduklarını bilmek çok güzel. Heidi ve Peter'in o güzel sevgilerini hep hatırlayalım diye sık sık görebileceğimiz bir yerlerde olacağından eminim.


4 yorum:

 1. Çok cici olmuş. Ben de keçe çalışmasını yapmıştım bu resmin. Şu ara ben de çerçeveletip duvarlara asmak için kanaviçe işlemek istiyorum. Bu programdan bahsetmen çok iyi olmuş. Deneyeceğim ben de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Deniz. Ben bu ara keçelerle de haşır neşiririm bi proje kapsamında. Senin keçe Heidi ni çok merak ettim blogta var mı?Yoksa yükleyebilirsen çok mutlu olurum :)

   Sil
 2. ne guzel heidi benimde kahramanim, hayranim ona ,ne kadar keyfli bir is oldugunu tahmin edebilirim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, Heidi yi sevmeyen ölsün diyoruz o zaman :)

   Sil